Muğla İlinin En Yüksek Zirveleri

Muğla ilinin en yüksek zirveleri Seydikemer ilçesindeki Akdağlar’da yer alır. Antalya-Muğla il sınırının tam üzerinden geçtiği Uyluk Tepe 3 bin 24 metre rakımı ile en yüksek noktadır. Uyluk Tepenin Muğla tarafında bulunan çok sayıda tepe 2 bin 800 metre dolayındadır. Akdağlar silsilesi içinde yer alan bu zirveler Muğla’nın Uyluk tepeden sonraki en yüksek zirvelerdir. Örneğin Akdağlar’ın uzantısı olan At Kuyruk Sallamaz, 2 bin 800 metre  rakımı ile bunlardan biridir.

Akdağlar zirveleri ardından Boncuk dağ silsilesinde 2bin 418 metre ile Yüylükbaşı tepesi (Karadağ veya Karkın olarak da anılır) bir diğer önemli zirvedir.

Sandras (Çiçek Baba) zirvesinin (2 bin 295 metre) Muğla ilinin en yüksek noktası olduğuna ilişkin bilgiler bütünüyle yanlıştır. Bu yanlış bilgi Muğla ilinin bir kısmının Ege diğer kısmının Akdeniz bölgesinde bulunmasından kaynaklanır. Sandras ilin Ege bölgesi kısmında yer alan en yüksek noktasıdır. Ancak bu durum onun ilin en yüksek zirvesi olduğu anlamına gelmez. Çünkü İlin Akdeniz bölgesinde kalan kısmında ondan çok daha yüksek rakımlı zirveler bulunmaktadır.

MUĞLA İLİNİN EN YÜKSEK ZİRVELERİ

Akdağlar
Uyluk Tepesi (3 bin 024 mt)
Atkuyruksalmaz Tepesi (2 bin 879 mt)
Erendağı (2 bin 677 mt)
Elbisdağı (2 bin 596 mt)
Ziyaret Tepesi (2 bin 591 mt)
Çatal Tepe (2 bin 534 mt)
Dumlu Tepesi (2458 mt)
Boncuk Dağları
Yüylükbaşı Tepesi (2 bin 418 mt)
Kocaeren Tepesi (2 bin 295 mt)
Sandras Dağı (2 bin 295 mt)

 

 

Print Friendly, PDF & Email